تاریخچه زبان پایتون

زبان­ های برنامه ­نویسی متعددی در دنیای کامپیوتر وجود دارد، که هریک با ویژگی­ ها و کاربردهای مخصوص به خود در زمان نیاز ابداع شده ­اند. پایتون یکی از این زبان­ ها است که زبانی سطح بالا، مفسری، ماژولار و شئ­گرا است.

پایتون در سایت GitHub به‌عنوان دومین زبان برنامه ­نویسی محبوب دنیا معرفی شده ­است. بنابراین انتظار می­رود دارای ویژگی­ های قابل توجهی باشد. با نگاهی سطحی می‌­توان گفت این زبان به دلیل سادگی در فراگیری و نحوه استفاده، امروزه از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

ممکن است سؤالات بسیاری از قبیل این­ که، مزایا و معایب پایتون چیست، برای نوشتن چه برنامه هایی از آن استفاده می‌­شود یا ویژگی های پایتون چیست، داشته­ باشید. در ادامه به تمام این سؤالات پاسخ داده شده ­است.

تاریخچه زبان برنامه ­نویسی درمورد این ­که تاریخچه زبان برنامه نویسی پایتون چیست باید گفت، ­زبان برنامه­ نویسی پایتون، در اواخر دهه ۱۹۸۰، توسط « Guido Van Rossum» محقق هلندی ابداع شد. « Van Rossum» در سال ۱۹۸۹ پیاده ­سازی پایتون را آغاز کرد و آن را جایگزین زبان ABC معرفی کرد.

« Van Rossum» در ۱۳ ژانویه ۱۹۵۶ در هلند متولد شد او به دلیل بهره­مندی از هوش و پشتکار فراوان به موفقیت­ های بسیاری دست پیدا کرد. « Van Rossum» پایتون را زمانی که در مؤسسه ملی تحقیقات ریاضی و رایانه مشغول به کار بود ابداع کرد.

پیش از پایتون زبانی با نام ABC پیاده­ سازی شد که با مشکلات بسیاری روبرو بود اما برخی ویژگی­ های این زبان از دید Van Rossum خوب و کاربردی بودند. ازین رو او با بهره­ گیری از تعدادی از ویژگی­ های ABC، پایتون را پیاده ­سازی کرد. سیر تکاملی نسخه­ های مختلف پایتون به شرح زیر است.

نسخه نخستین: در فوریه ۱۹۹۱ « Van Rossum» مجموعه کدی با نام نسخه ۰/۹/۰ را منتشر کرد. این نمونه کد پایتون از تعدادی کلاس و روابط ارث­بری، استثنا ­گردانی یا Exception handling، توابع و انواع داده list، dict و str و سیستم ماژول­ هایی مانند ماژولای ۳ تشکیل شده­بود.

نسخه۱: در ژانویه ۱۹۹۴ نسخه۱ پایتون تکمیل شد. ویژگی ­های جدیدی مانند ابزارهای برنامه نویسی Lambda، map، filter و Reduce. سپس در سال ۱۹۹۵ نسخه۲/۱ معرفی شد. پس از آن « Van Rossum» از در مؤسسه ملی تحقیقات ریاضی و رایانه در هلند به شرکت ابتکارات و تحقیقات ملی در آمریکا رفت و مطالعه برروی پایتون را در آن­جا ادامه داد. در نسخه ­های بعدی پایتون تا ۴/۱، ویژگی­ های جدید مانند پشتیبانی از اعداد مختلط و آرگومان­ های ماژولا ۳ به چشم می­‌خورد. هدف Van Rossum، ایجاد امکان برنامه ­نویسی برای همه بود. به همین دلیل پروژه­ای به نام «برنامه ­نویسی کامپیوتر برای هرکس» را پایه­ ریزی کرد. پایتون در محور این پروژه قرار داشت به همین دلیل دستورات نحوی پایتون ساده و بسیار نزدیک به زبان انسان طراحی شده ­است. می­‌توان گفت که « Van Rossum» با شروع این پروژه نشان داد که هدف از ابداع پایتون چیست. نسخه۱ پایتون تا ۶/۱ زیر نظر شرکت ابتکارات و تحقیقات ملی پیاده سازی شد. نسخه۲: نسخه۲ در سال ۲۰۰۰ زیرنظر بنیاد BeOpen منتشر شد و نسخه­ های ۱/۲، ۲/۲، ۵/۲، ۶/۲ نیز در این مجموعه منتشر شدند. نسخه۳: این نسخه با هدف رفع نقص ­های نسخه قبلی طراحی شده و خاصیت عقب‌گرد ندارد. به این معنا که کدهای نوشته شده با پایتون نسخه ۲ را نمی­توان به راحتی به نسخه جدید ترجمه کرد. ویژگی های زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ خوب است بدانیم ویژگی ها و دلیل محبوبیت پایتون چیست و چه چیزی باعث شده تا این زبان برنامه نویسی تا این حد در بین برنامه ‌نویسان محبوب شده است. در ادامه دلایل محبوبین پایتون را ذکر خواهیم کرد.

پایتون یک زبان سطح بالا سطح بالا بودن زبان های برنامه ­نویسی به معنی نزدیکی آن­ها به زبان انسان است. پایتون به دلیل پشتیبانی از قواعد دستوری یا نحو قابل فهم، این ویژگی را دارد. این ویژگی موجب خوانایی بهتر کدها می­شود.

پایتون یک زبان ساده سادگی زبان پایتون به معنی بارگذاری و اجرای راحت برنامه ها است از این رو، از پایتون برای تست و نگهداری نرم افزار و همچنین ساخت نمونه اولیه استفاده می­شود.

پایتون و کتابخانه ها کتابخانه­ های کاربردی پایتون یکی از ویژگی های اصلی و بسیار خوب آن است. با وجود این کتابخانه ها برخلاف زبان های دیگر، برنامه ­نویسی با پایتون نیاز به صرف زمان زیاد برای کدنویسی بعضی بخش­ها از پایه وجود ندارد.

برنامه نویسی ماژولار پایتون امکان برنامه ­نویسی ماژولار را به کاربران خود می­دهد. برنامه ­نویسی ماژولار به این معنا است که امکان استفاده دوباره از یک قطعه کد در برنامه های دیگر محیا باشد. برای پایتون چنان‌چه این قطعه کد یا ماژول از زبان های C یا C++ نیز باشد.

رابطه ای مشابه در سیستم های عامل مختلف پایتون برروی انواع سیستم های عامل قابل پیاده سازی و استفاده است. همچنین از رابط برنامه­ نویسی مشابهی در تمام سیستم های عامل استفاده می­کند، که امکان انتقال را تا حد زیادی ساده کرده ­است.

پایتون رایگان و متن­باز پایتون را می‌توانید بدون صرف هزینه به صورت رایگان دانلود کرده و استفاده کنید. همچنین به دلیل پیروی از سیاستگذاری ها و قوانین متن ها، افراد می‌توانید به میل خود در آن تغییر ایجاد کنند.

کاربردهای زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ پایتون به چه دردی می­خورد؟ گفته می‌شود که پایتون کاربری عمومی دارد. از پایتون می‌توان برای ساخت انواع برنامه ها اعم از بزرگ و کوچک و ساده یا پیچیده استفاده کرد. تا به حال از پایتون برای نوشتن برنامه های تحت وب، اپلیکیشن ها و نرم­افزارها استفاده شده است. وقتی از کاربری عمومی یاد می‌کنیم، می‌توانیم به صورت جزئی نیز به هریک از موارد آن اشاره کنیم.

omidpirdehi
omidpirdehiامید پیردهی

برچسب‌ها

به اشتراک‌گذاری